Językiem Dziecka

Strona główna » RODZINA U SPECJALISTY » Bunt… 2-latka

Bunt… 2-latka

Reklamy

biuro podróży BiałystokO buncie mówi się zwykle w odniesieniu do nastolatków. Ale już dwulatki przechodzą ten etap, który jest efektem intensywnego rozwoju psychicznego maluszka. Dziecko styka się wówczas z nowymi sytuacjami, musi na nie reagować. Codzienność staje się jego szkołą, a co za tym idzie źródłem napięć i stresów.

Niekiedy sytuacja, w której rodzice próbują ukształtować dziecko, wychować je i pokazać dobre wzorce, dla dziecka staje się niezwykle trudna do udźwignięcia. Zaczyna się buntować, bo chce wykształcić poczucie swojej odrębności, tożsamości. Oczywiście, nie staje się tak agresywny jak nastolatek, ale przestaje się dzielić, np. zabawkami, nie ma ochoty jeść, wybrzydza, a nawet grymasi przy ubieraniu się. Jeśli rodzice w tym okresie niejako dostosują się do jego zachowań, jedynie pokażą mu, że to, co robi, odnosi skutek.

biuro podróży BiałystokAle należy pamiętać, że to w końcu 2-latek, małe dziecko, które należy przytulić, poświęcić mu trochę czasu, uwagi i odpowiednio ukierunkować. Nawet jeśli histeryzuje, to przecież walczy o siebie. Zatem karanie go za niedobre zachowanie także nie jest wskazane.

Co więc my, jako dorośli, powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Najpierw zapanować nad sobą, ponieważ nie ma gorszego doradcy niż nerwy. Po drugie, uzbroić się w cierpliwość, bo przecież etap buntu 2-latka mija. Po trzecie i ostatnie, kształtować jego poglądy poprzez nakierowanie jego uwagi na to, co istotne, a odwrócenie jej od tego, przeciw czemu się buntuje.

Oczywiście, wiele osób uzna, że łatwo jest mówić, ale gorzej z praktyką, szczególnie w sytuacjach, gdy dziecko uderza głową w ścianę i krzyczy albo też wrzaskiem walczy o kupno batona w sklepie. Dlatego warto podeprzeć swoje postępowanie fachową wiedzą na temat rozwoju dziecka.

biuro podróży BiałystokI tu pojawia się rozwiązanie w postaci Centrum Językiem Dziecka, które oferuje specjalne wyjazdy specjalistyczne z psychologiem na pokładzie 🙂 Rada eksperta w takich wypadkach jest nieoceniona. Wszystko to w trosce o prawidłowy rozwój dzieci i ich rodziców 🙂

Reklamy

2 Komentarze

  1. gem_ma pisze:

    Mam w domu dwulatka, który ukazuje własną indywidualność, a mnie często gęsto opadają ręce. Oszczędzone są mi takie sytuacje ( na razie!) jak rzucanie się na podłogę i bicie głową o ścianę, ale konwersacja z takim maluchem też nie jest łatwa. Coraz więcej słów, coraz bardziej logiczne argumenty… a czasem ośli upór sprawiają, że najlepszym wyjściem jest…wyjście. Z pokoju, na minutę, dwie, w celu ochłonięcia i uświadomienia sobie, że to TYLKO dziecko. Odwrócenie uwagi malca od powodu buntu rzeczywiście działa cuda, ale najważniejsza jest konsekwencja rodziców i podtrzymywanie ich autorytetu. To tak z doświadczenia 🙂
    Taki bunt mija…tjaa…a potem zaczyna się bunt trzylatka..i cztero…..:-))

    • 12 miesięcy -3-5 słów/min, 2-3 lata – 400 słów/min, 3-5 lat – 1 tys. słów/min, 5-6 – 2 tys. słów/min, powyżej 6 lat – 4,5 tys. słów/min i ilość tych słów w słowniku dziecka będzie wzrastała z każdym rokiem 🙂 To powód do zadowolenia, bo świadczy o tym, że dziecko dobrze się rozwija 🙂 A bunt – faktycznie przy konsekwetnych rodzicach – można zmienić w aktywny dialog. Mówimy „aktywny”, bo często wymaga zaangażowania i dużej ilości dobrej woli z dwóch stron 🙂 Im szybciej nawiążemy porozumienie z dzieckiem i stworzymy wspólną z nim płaszczyznę, tym lepiej i tym w mniejszym stopniu odczujemy zmiany w zachowaniu w kolejnych latach dziecka. To już nie będzie bunt – nazwiemy to raczej kształtowaniem osobowości i własnego „ja”;) Życzymy powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

%d blogerów lubi to: