Językiem Dziecka

Strona główna » RODZINA U SPECJALISTY » Trzymanie szczęki jako metoda terapeutyczna

Trzymanie szczęki jako metoda terapeutyczna

Reklamy

wycieczki dla dzieci białystokProblemy z mową mogą mieć podłoże fizjologiczne.  Poważny kłopot stanowi nieprawidłowy zgryz, np. przemieszczający się w prawo. Niektórzy rodzice myślą, że trzymając szczękę tak, by była ona w miejscu standardowej lokalizacji, spowodują, że jej położenie wróci do normy.

Tego rodzaju procedury stabilizacyjne są dobre, jeśli chodzi o żywienie, ale nie jest skuteczne dla w terapii mowy. Jak tylko zabiera się ręce, szczęka powraca do starego wzorca. Trzymanie szczęki jest procesem pomocniczym, co oznacza, że trzymając szczękę, robi się pracę za kogoś. Pomagamy w ruchu, ale to powoduje, że osoba, której chcemy pomóc, nic nie musi robić.

Bardziej skutecznym sposobem, aby zapewnić stabilność w terapii, jest opracowanie sposobu, by zaangażować w tym wszystkim mięśnie dziecka. Najprostszą metodą to dać do gryzienia zębami trzonowymi narzędzie stabilizujące, np. mieszadełko do kawy, słomka. Należy umieścić je wzdłuż zębów i poprosić, by dziecko lekko je ugryzło – na tyle mocno, by trzymało je na miejscu, i na tyle lekko, by nie zrobiło sobie przy tym krzywdy.

W ten sposób dziecko będzie używało własnych mięśni, aby trzymać szczękę na miejscu. Jak poruszz szczęką podczas mówienia, narzędzie wypadnie, wtedy dziecko zrozumie, że to ono nim poruszyło. Tym bardziej gdy powiemy: „Ups, wypadło. Poruszyłeś buzią i wypadło”.

Potem pozostaje zaangażować dziecko w mowę. Najpierw z narzędziem, z czasem bez niego. Najlepiej wykonywać wszystkie ćwiczenia przed lustrem, żeby dziecko widziało różnice.

Kontrola z rękoma – najlepszy sposób na stabilizowanie szczęki podczas żywienia

wycieczki dla dzieci Białystok

Kontrola szczęki bez rąk – wspomaganie terapii artykulacji.

wycieczki dla dzieci białystok

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

%d blogerów lubi to: